State high school cross country rankings

October 6, 2010

The latest KYtrackXC.comrankings of state high school cross country individuals and teams.

Class AAA Boys Top 20

 

1

Jake Wildenmann

Trinity

2

Evan Ehrenheim

Daviess County

3

Sean Hurd

Christian County

4

Sam Meredith

Trinity

5

Luke Weishaar

Oldham County

6

Justin House

Apollo

7

Andrew Stewart

North Hardin

8

Tretez Kinnaird

Butler

9

Zack Beavin

St. Xavier

10

Chase Geary

Muhlenberg County

11

Austin Carter

St. Xavier

12

Conner Sheryak

St. Xavier

13

Brad Sikes

Daviess County

14

John Egan

John Hardin

15

Zac Garrard

Owensboro

16

Jordan Cummins

Grant County

17

Dusty Johnson

Apollo

18

Patrick Gregory

Butler

19

Reece Johns

DuPont Manual

20

Austin Zachary

Eastern

 

 

Class AAA Boys Team Rankings

 

1 – St. Xavier

2 – Trinity

3 – Butler

4 – Apollo

5 – Daviess County

6 – Eastern

7 – Oldham County

8 – Meade County

9 – duPont Manual

10 – Pulaski County

 

 

 

Class AAA Girls Top 20

 

1

Emma Brink

Sacred Heart Academy

2

Kristen Hale

duPont Manual

3

Whitney O’Bryan

Daviess County

4

Gabby Gonzales

Ryle

5

Ashley El Rady

Assumption

6

Emily Bean

Assumption

7

Amanda Hancock

Paul Dunbar

8

Cassidy Hale

duPont Manual

9

Van Games

Bowling Green

10

Caroline McCaslin

Assumption

11

Ciara Scott

Bowling Green

12

Lauren Wheeler

Bowling Green

13

Lindsay Mathis

Muhlenburg County

14

Margaret Grogan

Oldham County

15

Sarah Barker

duPont Manual

16

Lindsay Mumley

Greenwood

17

Mary List

Notre Dame Academy

18

Katherine Receveur

Assumption

19

Sarah Emily-Woodward

Bowling Green

20

Amelia Reynolds

Daviess County

 

Class AAA Girls Team Rankings

 

1 – Assumption

2 – duPont Manual

3 – Daviess County

4 – Sacred Heart Academy

5 – Bowling Green

6 – Oldham County

7 – Notre Dame

8 – Ryle

9 – Greenwood

10 – Owensboro

 

 

Class AA Boys Top 20

 

1

Jared Skrabacz

South Warren

2

Taylor Sanders

North Oldham

3

James Brown

Bell County

4

Austin Pfeifer

South Oldham

5

Jon Renneker

Ashland Blazer

6

Colin Grandon

North Oldham

7

Cory Kleinjan

Spencer County

8

Eric Evans

Boyle County

9

Ryan Thurman

Calloway County

10

Nicholas Laureano

Lexington Catholic

11

Michael Johnston

Lexington Catholic

12

Sye Head

Logan County

13

Jon Ashby

Webster County

14

Gavin Knies

Lexington Catholic

15

Eric Phillips

Henry County

16

Dylan Ford

Taylor County

17

Jeff Law

South Oldham

18

Kenny Stethen

Edmonson County

19

Tyler Larkin

Elizabethtown

20

Alex Adwell

Edmonson County

 

Class AA Boys Team Rankings

 

1 – Lexington Catholic

2 – North Oldham

3 – South Oldham

4 – South Warren

5 – Ashland Blazer

6 – Edmonson County

7 – Covington Catholic

8 – Collins

9 – Logan County

10 – Boyle County

 

Class AA Girls Top 20

 

1

Jenna Rogers

CAL

2

Caterina Karas

Collins

3

Taylor Webb

Shelby County

4

Grace Whitworth

South Oldham

5

Jessie Murner

South Oldham

6

Torey Duncan

Lloyd Memorial

7

Emma Ditto

Boyle County

8

Emily Flaherty

Presentation

9

Rachel Ditto

Boyle County

10

Clare Field

Mercy Academy

11

Kelly Brown

Bell County

12

Lauren Ossege

Highlands

13

Julia Woods

Mason County

14

Hannah Godfrey

Elizabethtown

15

Kailey Dodd

Warren East

16

Krisston Senter

Allen County Scottsville

17

Kami Orrender

South Oldham

18

Tristen Senn

Mercy Academy

19

Chelsey Slayton

North Bullitt

20

Jessica Prell

Bullitt East

 

Class AA Girls Team Rankings

 

1 – South Oldham

2 – Boyle County

3 – Mercy Academy

4 – North Oldham

5 – Lloyd Memorial

6 – Christian Academy

7 – Bell County

8 – Highlands

9 – Collins

10 – Warren East

 

Class A Boys Top 20

 

1

Jacob Thomson

Holy Cross (Lou.)

2

Trevin Peterson

Walton-Verona

3

Dominic Perronie

Holy Cross (Lou.)

4

Zac Holtkamp

Bishop Brossart

5

Brenden Dooley

St. Henry

6

Nicholas Waltman

Sayre

7

John Burke

Collegiate

8

Jack Foster

Bishop Brossart

9

Jonathan Taylor

Portland Christian

10

Michael Waltman

Sayre

11

Collin Ray

Holy Cross (Lou.)

12

Ryan Laber

Villa Madonna

13

Michael Goede

Owensboro Catholic

14

Kevin Bailey

Trimble County

15

Cameron Rohmann

St. Henry

16

Connor Bartels

Newport Central Cath.

17

Tyler Soward

Ludlow

18

William Hemmer

Holy Cross (Cov.)

19

Daniel Wolfer

St. Henry

20

Frank Bruni

St. Henry

 

 Class A Boys Team Rankings

 

1 – St. Henry

2 – Bishop Brossart

3 – Owensboro Catholic

4 – Holy Cross (Louisville)

5 – Trimble County

6 – Collegiate

7 – Sayre

8 – Villa Madonna

9 – Walton-Verona

10 – Holy Cross (Cov.)

 

 

Class A Girls Top 20

 

1

Maddox Patterson

Sayre

2

Kaitlin Snapp

Danville

3

Ashley Svec

St. Henry

4

Sarah Bode

Louisville Collegiate

5

Danielle Hoop

Owen County

6

Ann Eason

Sayre

7

Morgan Downs

Lexington Christian

8

Madison Peace

Walton Verona

9

Melissa Cunha

Villa Madonna

10

Lyndsey Burke

Fairview

11

Lindsey Hinken

St. Henry

12

Olivia Cason

Owensboro Catholic

13

Brooklyn Bowen

Fairview

14

Gabrielle Bergman

Holy Cross (Cov.)

15

Macy Dyer

East Carter

16

Phillippine Couturier

Sayre

17

Brandi Chappell

Trimble County

18

Hannah Layne

Fairview

19

Hannah Durbin

Model

20

Janie Ward

Model

 

Class A Girls Team Rankings

 

1 – Fairview

2 – Sayre

3 – St. Henry

4 – Trimble County

5 – Walton Verona

6 – Villa Madonna

7 – Green County

8 – Louisville Collegiate

9 – Lexington Christian

10 – Holy Cross (Covington)

 


State High School cross country rankings

September 7, 2010

Here are the latest rankings of state high school cross country teams, courtesy of KYtrackXC.com.

AAA Boys Top 20 – 1. Jake Wildenmann, Trinity; 2. Evan Ehrenheim, Daviess County; 3. Sean Hurd, Christian County; 4. Connor Sheryak, St. Xavier; 5. Luke Weishaar, Oldham County; 6. Andrew Stewart, North Hardin; 7. Tretez Kinnaird, Butler; 8. Sam Meredith, Trinity; 9. Justin House, Apollo; 10. Chase Geary, Muhlenberg County; 11. Brad Sikes, Daviess County; 12. John Egan, John Hardin; 13. Patrick Gregory, Butler; 14. Jud Weaver, Lafayette; 15. Austin Carter, St. Xavier; 16. Zach Beavin, St. Xavier; 17. Nick Reader, St. Xavier; 18. Luke Atherton, Daviess County; 19. Reese Johns, duPont Manual; 20. Zac Garrard, Owensboro.

AAA Boys Teams – 1. St. Xavier; 2. Trinity; 3. Daviess County; 4. Butler; 5. Eastern; 6. Apollo; 7. Oldham County; 8. Meade County; 9. duPont Manual; 10. Pulaski County.

AAA Girls Top 20 — 1. Emma Brink, Sacred Heart Academy; 2. Ashley El Rady, Assumption; 3. Whitney O’Bryan, Daviess County; 4. Gabby Gonzales, Ryle; 5. Mary List, Notre Dame; 6. Emily Bean, Assumption; 7. Kristen Hale, duPont Manual; 8. Megan Klein, Paul Dunbar; 9. Van Games, Bowling Green; 10. Margaret Grogan, Oldham County; 11. Caroline McCaslin, Assumption; 12. Cassidy Hale, duPont Manual; 13. Sarah Barker, duPont Manual; 14. Elizabeth Cole, Greenwood; 15. Lauren Wheeler, Bowling Green; 16. Amelia Reynolds, Daviess County; 17. Miranda Mullins, Lafayette; 18. Lindsey Mathis, Muhlenberg County; 19. Katherine Receveur, Assumption; 20. Jensen Bales, Ryle.

AAA Girls Teams — 1. Assumption; 2. duPont Manual; 3. Daviess County; 4. Sacred Heart Academy; 5. Bowling Green; 6. Oldham County; 7. Notre Dame; 8. Muhlenberg County; 9. Woodford County; 10. Greenwood.

AA Boys Top 20 — 1. Jared Skrabacz, South Warren; 2. James Brown, Bell County; 3. Taylor Sanders, North Oldham; 4. Austin Pfeifer, South Oldham; 5. Jon Renneker, Ashland Blazer; 6. Eric Evans, Boyle County; 7. Colin Grandon, North Oldham; 8. Nicolas Laureano, Lexington Catholic; 9. Jon Ashby, Webster County; 10. Ryan Thurman, Calloway County; 11. Sye Head, Logan County; 12. Michael Johnston, Lexington Catholic; 13. Jeremy Rice, North Oldham; 14. Clayton Hall, South Warren; 15. Leonard Faul, South Oldham; 16. Joe Richey, Lexington Catholic; 17. Jeff Law, South Oldham; 18. Alex Henn, Lloyd Memorial; 19. Brennan Kizziar, Ashland Blazer; 20. Seth Fowler, North Oldham.

AA Boys Teams — 1. North Oldham; 2. Lexington Catholic; 3. South Oldham; 4. Collins; 5. Ashland Blazer; 6. Edmonson County; 7. South Warren; 8. Highlands; 9. Logan County; 10. Christian Academy.

AA Girls Top 20 — 1. Caterina Karas, Collins; 2. Jenna Rogers, Christian Academy; 3. Grace Whitworth, South Oldham; 4. Jessie Murner, South Oldham; 5. Taylor Webb, Shelby County; 6. Torey Duncan, Lloyd Memoria; 7. Kami Orrender, South Oldham; 8. Emma Ditto, Boyle County; 9. Krisston Senter, Allen County Scottsville; 10. Lauren Ossege, Highlands; 11. Clare Field, Mercy Academy; 12. Hannah Ellis, South Oldham; 13. Keightley Dudgeon, South Oldham; 14. Christina Shawver, Spencer County; 15. Lauren Moore, South Oldham; 16. Christen Profancik, South Oldham; 17. Abby Wicke, Mercy Academy; 18. Jessica Prell, Bullitt East; 19. Sarah Redel, North Oldham; 20. Cassey Fischer, Henry County.

AA Girls Teams — 1. South Oldham; 2. North Oldham; 3. Christian Academy; 4. Boyle County; 5. Highlands; 6. Bullitt East; 7. Spencer County; 8. Lloyd Memorial; 9. Collins; 10. Shelby County.

A Boys Top 20 — 1. Trevin Peterson, Walton-Verona; 2. Jacob Thompson, Holy Cross (Louisville); 3. Dominic Perronie, Holy Cross (Louisville); 4. Zac Holtkamp, Bishop Brossart; 5. Brenden Dooley, St. Henry; 6. John Burke, Collegiate; 7. Nicholas Waltman, Sayre; 8. Jack Foster, Bishop Brossart; 9. Collin Ray, Holy Cross (Louisville); 10. Steven Bradford, Williamstown; 11. Michael Waltman, Sayre; 12. Tyler Soward, Ludlow; 13. Ryan Laber, Villa Madonna; 14. Frank Bruni, St. Henry; 15. William Henner, Holy Cross (Covington); 16. Nathan Mark, St. Henry; 17. Michael Good, Owensboro Catholic; 18. Zach Haacke, St. Henry; 19. Cameron Rohmann, St. Henry; 20. Justin Adams, Somerset.

A Boys Teams — 1. St. Henry; 2. Holy Cross (Louisville); 3. Bishop Brossart; 4. Trimble County; 5. Villa Madonna; 6. Collegiate; 7. Owensboro Catholic; 8. Walton-Verona; 9. Holy Cross (Covington); 10. Newport Central Catholic.

A Girls Top 20 — 1. Maddox Patterson, Sayre; 2. Kaitlin Snapp, Danville; 3. Ashley Svec, St. Henry; 4. Ann Eason, Sayre; 5. Sarah Bode, Collegiate; 6. Madison Peace, Walton-Verona; 7. Lindsey Hinken, St. Henry; 8. Morgan Downs, Lexington Christian; 9. Haley Layne, Fairview; 10. Lyndsey Burke, Fairview; 11. Gabrielle Bergman, Holy Cross (Covington); 12. Alex Rodgers, Bishop Brossart; 13. Brandi Chappell, Trimble County; 14. Hannah Durbin, Model; 15. Kylie Wilberding, Trimble County; 16. Elena Hamilton, Villa Madonna; 17. Natalie Brown, Walton-Verona; 18. Kiersten Schmidt, Walton-Verona; 19. Erin Gonterman, Trimble County. 20. Brooklyn Bowen, Fairview.

A Girls Teams — 1. St. Henry; 2. Fairview; 3. Walton-Verona; 4. Villa Madonna; 5. Bishop Brossart; 6. Trimble County; 7. Sayre; 8. Holy Cross (Louisville); 9. Holy Cross (Covington); 10. Green County.

 


High school cross country pre-season rankings

August 21, 2010

Thanks to Jonathan Grooms of KYtrackXC.com for sending along pre-season team rankings of state high school cross country team.

KYtrackXC.com Class A Girls Pre-Season Rankings

         

Team

2009 Finish

Region

1

St. Henry

1

4

2

Fairview

3

7

3

Walton-Verona

6

4

4

Villa Madonna

5

4

5

Trimble County

2

5

6

Lexington Christian

7

5

7

Sayre

9

5

8

Collegiate

4

3

9

Green County

8

2

10

Holy Cross (Cov.)

DNQ

4

 

 

KYtrackXC.com Class A Boys Pre-Season Rankings

         

Team

2009 Finish

Region

1

Owensboro Catholic

2

2

2

St. Henry

1

4

3

Bishop Brossart

4

4

4

Elliott County

14

7

5

Burgin

11

5

6

Holy Cross (Cov.)

7

4

7

Holy Cross (Lou.)

10

3

8

Walton-Verona

9

4

9

St. Mary

8

1

10

Lexington Christian

12

5

 

 

 

 

KYtrackXC.com Class AA Girls Pre-Season Rankings

         

Team

2009 Finish

Region

1

South Oldham

1

3

2

Christian Academy

3

3

3

North Oldham

2

3

4

Boyle County

6

5

5

Highlands

DNQ

4

6

Mason County

8

6

7

Lexington Catholic

DNQ

4

8

Bell County

9

5

9

Elizabethtown

11

2

10

Franklin County

12

4

 

 

KYtrackXC.com Class AA Boys Pre-Season Rankings

         

Team

2009 Finish

Region

1

North Oldham

3

3

2

South Oldham

1

3

3

Ashland Blazer

5

6

4

Collins

New

3

5

Edmonson County

8

2

6

Webster County

6

1

7

South Warren

New

2

8

Lexington Catholic

7

4

9

Highlands

11

4

10

Covington Catholic

2

4

 

 

 

KYtrackXC.com Class AAA Girls Pre-Season Rankings

         

Team

2009 Finish

Region

1

duPont Manual

4

3

2

Daviess County

2

1

3

Bowling Green

5

2

4

Sacred Heart

1

4

5

Assumption

3

4

6

Oldham County

6

4

7

Paul Dunbar

9

6

8

Notre Dame

8

5

9

Muhlenberg County

12

1

10

Owensboro

11

1

 

 

KYtrackXC.com Class AAA Boys Pre-Season Rankings

         

Team

2009 Finish

Region

1

St. Xavier

1

3

2

Butler

6

3

3

Trinity

3

4

4

Daviess County

2

1

5

Apollo

5

1

6

Eastern

10

4

7

Meade County

7

3

8

duPont Manual

13

3

9

Grant County

15

5

10

North Laurel

16

2


Latest high school, college track and field rankings

May 6, 2009

Thanks to Jonathan Grooms, Carlisle County coach, for providing this week’s KYtrackXC.com rankings of state high school track and field teams.

Class AAA Boys - Team Rankings                    
===============================================================================
   1) Male 76.5; 2) St. Xavier 66; 3) Louisville Ballard 39; 4) North Hardin 36; 5) Henry Clay 34; 6) Oldham County 33; 7) Daviess County 31.5; 8 ) Christian County 30.3; 9) John Hardin 29; 10) Owensboro 28.
   

Class AAA Girls – Team Rankings                   
===============================================================================
   1) Owensboro 75; 2) Butler 56; 3) Louisville Ballard 51.5; 4) Fern Creek 45; 5) Sacred Heart 43; 6) Paul Dunbar 40; 7) Eastern 33; 8 ) Campbell County 32; 9) Male 31; 10) duPont Manual 29.

Class AA Girls – Team Rankings                   
===============================================================================
   1) Central 73.5; 2) Lloyd Memorial 71; 3) Rockcastle County 56; 4) Trigg County 53.5; 5) Highlands 43.5; 6) (tie) South Oldham and Boyle County 37; 8 ) West Jessamine 34; 9) (tie) Casey County and Elizabethtown 26.

Class AA Boys – Team Rankings                     
===============================================================================
   1) Central 76.5; 2) Paducah Tilghman 60; 3) Calloway County 44; 4) West Jessamine 43.5; 5) Covington Catholic 42; 6) Logan County 38; 7) Lone Oak 34; 8 ) Bullitt East 30; 9. Elizabethtown 22.1; 10) Hopkinsville 21.
 
Class A Boys – Team Rankings                    
===============================================================================
   1) Bardstown 71; 2) Fort Campbell 65.5; 3) Villa Madonna 60; 4) Lexington Christian 41.5; 5) (tie) Danville, Paintsville and Mayfield 32; 8 ) Ballard Memorial 28; 9) Fort Knox 25; 10) Walton Verona 24.
Class A Girls – Team Rankings                   
===============================================================================
   1) Newport Central Catholic 84; 2) Danville 71; 3) Fort Campbell 69; 4) Bishop Brossart 63; 5) Model 50; 6) (tie) Walton Verona and St. Henry 42; 8 ) Bardstown 20; 9) (tie) Beechwood and Villa Madonna 17.

National Collegiate rankings

Thanks also to Keith Nunez of the U.S. Track & Field and Cross Country Coaches’ Association rankings.
MEN
1. Florida                   280.73
2. Oregon                    279.31
3. Texas A&M                 249.05
4. Arizona State             190.22
5. Arkansas                  183.98
6. Nebraska                  178.32
7. Texas                     172.76
8. Baylor                    171.76
9. LSU                       170.87
10. South Carolina           168.44
11. Florida State            162.79
12. Auburn                   159.97
13. Stanford                 159.71
14. Southern California      151.87
15. Washington               122.25
16. California               117.51
17. Minnesota                113.19
18. Texas Tech               112.97
19. Washington State         101.16
20. Brigham Young             97.62
21. KENTUCKY                  95.40
22. Liberty                   94.03
23. Georgia                   93.86
24. Virginia Tech             93.60
25. LOUISVILLE                88.54
Also: 144. Eastern Kentucky, 2.02; 157. Western Kentucky, 1.10.
WOMEN
1. Texas A&M                307.61
2. Florida State            246.69
3. LSU                      227.56
4. Oregon                   224.91
5. Southern California      203.17
6. Texas                    196.35
7. Arizona State            172.93
8. Baylor                   172.77
9. Michigan                 163.39
10. Virginia Tech           156.84
11. Brigham Young           147.49
12. Tennessee               142.80
13. UCLA                    138.10
14. Stanford                124.42
15. Washington              117.61
16. Miami (Fla.)            116.40
17. Nebraska                116.29
18. Auburn                  105.73
19. Arkansas                104.17
20. Minnesota               101.21
21. Penn State               90.36
22. Texas-El Paso            87.92
23. Southern Methodist       85.65
24. Texas Christian          84.83
25. Texas Tech               80.33
Also: 33. Kentucky 63.63; 38. Louisville 60.32; 80. Western Kentucky 20.42.

Event rankings

Individuals and relays from Kentucky ranked 25th or better by the USTFCCCA, with season-best marks:

Corey Thorne

Corey Thorne

Rashaud Scott

Rashaud Scott

MEN

100 meters — 21. Justin Austin (UK) 10.35.
200 — 25. Jose Acevedo (UK) 20.80.
Steeplechase — 2. Corey Thorne (U of L) 8:39.19; 12. Matt Hughes (U of L) 8:47.36; 24. Stanley Mugo (EKU) 8:52.07.
4-by-100 relay — 19. UK (A. Williams, B. Austin, J. Austin, J. Acevedo) 40.03.
4-by-400 relay — 8. UK (B. Austin, J. Austin, K. Obeng, J. Acevedo) 3:05.77.
High jump — 11. Tone Belt (U of L) 7-1.
Long jump — 4. Rudon Bastian (U of L) 25-8.
Shot put — 14. Steve Hnat (U of L) 60-6 1/2; 15. Rashaud Scott (UK) 60-3 3/4; 20. Chase Madison (UK) 59-11 1/4.
Discus — 1. Rashaud Scott (UK) 212-9; 6. Chase Madison (UK) 196-7.

 

Janet Jesang

Janet Jesang

Ashley Muffet

Ashley Muffet

WOMEN

5,000 — 10. Janet Jesang (WKU)15:52.22.
10,000 — 20. Janet Jesang (WKU)34:08.18.
4-by-400 relay — 20. WKU (M. Williams, S. Smith, K. Morrison, A. Brown) 3:37.43.
High jump — 10. Rachel Gehret (U of L) 5-11 1/4.
Long jump — 23. Rachel Gehret (U of L) 20-5 1/4.
Triple jump — 10. Seidre Forde (U of L) 42-11 3/4.
Shot put — 11. Ashley Muffet(UK) 53-4 1/2; 20. Khadija Abdullah (U of L) 52-2; 23. Jere’ Summers (U of L) 51-11 1/4.
Discus — 3. Ashley Muffet (UK) 187-8; 10. Jere’ Summers (U of L) 173-8; 16. Emilee Strot (UK) 171-2.
Hammer throw — 11. Jere’ Summers (U of L) 199-10; 13. Kristin Smith (UK) 199-2.
Heptathlon — 18. Ashley Trimble (UK) 5,438; 21. Danielle Sampley (UK) 5,477 (pre-season mark).